Yeniden bu sefer farklı bi şekilde bu siteyi aktif edebildim. Bunun temel sebeplerine gelecek olursak:

  • Önceden host kullandığım için Wordpress sistemimi ne kadar korursam koruyayım içeri hep bir şekilde sızdılar ve bu beni bıktırdı.
  • Wordpress genel itibariyle harika bi CMS ama çok fazla hantallaşmaya başladı. Ne pagespeed ne de yslowdan istediğim skorları alamadım.
  • Wordpress üzerinden kullanmadığım birçok şey vardı ve bunları inaktif edemiyordum. bunlar her sayfada kendini belli ediyor ve sayfa yüklenmesini arttırıyordu.
  • Serverless ile tanıştım ve bunun nasıl bi deneyim olduğunu tatmak istedim.
  • Hugo bir derya deniz. İstediğiniz hemen her şeyi kapatıp açabiliyorsunuz. Sadece bir config dosyasıyla komple siteyi değiştiriyorsunuz.

Bu sebeplerden ötürü artık siteyi Github üzerinde tutarken. Hugo ve Netlify ile sitemi oluşturuyorum. Bu durum beni birçok güvenlik derdinden kurtarırken sayfa yüklenme hızları da uçmuş oluyor. Tabii ki Wordpress ile yolları ayırmamdan sonra birçok özelliğe veda ettim. Ama ilerleyen zamanlarda kullanmak istediğim özellikleri entegre etmeyi düşünüyorum.

Şuan Hugo ile uğraşırken gopher olma yolunda ilerliyorum. Son olarak da Markdown ile hiç uğraşmamış biri olarak sanırım alışmam biraz zaman alacak ama bunun da üstesinden Forestry.io ile geliyorum.

Bu zamana kadar edindiğim deneyimleri de zamanla burdan yazı ile dökcem. O zaman başlıyoruz.