TWC 2016 CS:GO Şampiyonluğu ve Espor Üzerine

E

spor. Birçoğunuzun hala duymadığı veya duyup anlamını bilmediği bir SPOR DALI. Evet espor bir spor dalıdır hatta olimpiyatlara girmesi söz konusu olan bir spor dalıdır. Hazır bu kadar girmişken tanımını da yapayım. Espor, rekabete dayalı veya takım olmanın söz konusu olduğu video oyunlarının profesyonel veya amatör şekilde icra edilmesidir. Espor hem fiziksel hem de zihinsel yetilerin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Bu kadar giriş yaptıktan sonra asıl meselemize dönelim.

Dün itibari ile E-Frag‘in düzenlediği The World Championship turnuvasının kazananı Türkiye milli takımı oldu. Geçen sene Fransanın kazandığı turnuvayı bu sene millilerimiz inanılmaz geri dönüşlerle kazandı. Turnuvanın yapıldığı Kombank Arenada yapılan tezahüratler ve spikerlerin yorumlarının tamamı aleyhimizeydi. Tüm bunlara rağmen turnuvanın galibi olduk. Bu manzarayı gözünüzde rahat canlandırabilmeniz için İlker “RazorBlades” KARAŞ abinin anlık olarak paylaştığı* görüntü(Kendisine çok teşekkür ediyorum 🙂 )

Bu şahış bir seyirci değil turnuvanın sunucusu

Bu şahış bir seyirci değil turnuvanın sunucusu

Hazır böyle büyük bir başarı almışken bende CS ve espor ile ilgili bir yazı yamak istedim.

Counter Strike’ın tarihi ülkemiz için 2000’in başına dayanıyor. Yani 16 seneden şuan bulunduğumuz yer. Bu başarı aslında ülkemizin ilk başarsı değil ama Counter Strike’ı yeni oyunu Global Offansive alanında en büyük başarısı.

Bunlarla birlikte yaklaşık olarak 6 senedir bu sektörün içindeyim. İlk 3 senemde aktif olarak rol oynadığım bu sektörde 3 senedir de uzaktan izlemekteyim. Riot Games‘in Türkiyeye ofis açmasıyla hız kazanan espor sektörü Dünya çapında çok büyük. Ne kadar büyük olduğunu anlattığım kişiler kesinlikle şaşkınlığını gizleyemiyor. Şöyle bir örnek vereyim. Dotanın uluslararası turnuvası The International‘in bu seneki ödül havuzu yaklaşık 21 milyon $ dı. Birinciye 9 milyon $ verildi.** Tabii ki ilk girdiğim zamanlarda sektör bu kadar büyük değildi. Elimizden geleni yaptık. E-dergi yapmaya çalıştık, nazımızın geçtiği kişilere espor hakkında yazılar yollayıp yayınlatmaya çalıştık. Federasyon kuruldu her şey daha güzel olacak derken bir anda federasyonsuz kaldık.*** Daha sonra Riot Games ülkemize adımını attı ve ofisini açtı. Aynı sene Crytek de Türkiyeye bir ofis açtı ve Warface’in espor alanına gireceği kesinleşti.

Tabii biz bu süreçte hala aktif olarak kendimizi duyurmak daha doğrusu bizim deyimimizle “esporu kurtarmak” derdindeydik. Bu süreçler işlerken ülkemizdeki oyuncuya dayalı tüketim malları üreticisi olan Logitech, Kingston, Asus gibi markaların sponsorluğunda ülkemize yabancı oyuncular geliyor ve onlarla turnuvada karşılaşma şansı buluyorduk. Bu süre zarfında ilk League of Legends turnuvaları yapılana kadar sesimizi duyan kitle çok çok azdı. O zamanlar espor dediğim zaman insanların suratında sanki sicim teorisini anlatmışım gibi bi ifade bırakıyordu. Korede Starcraft oyuncuları cayır cayır para kazanırken biz burda teknolojiyle ve video oyun kültürüyle iç içe olduğunu söyleyen kitledeki kişilere espor diye bir şeyin var olduğunu ve dünyada çok büyük bir pazar payının olduğunu anlatmaya çalışıyorduk. O zamanlar açtığım espor haber sitesini her zaman güncel tutmamıza rağmen okuyucu kitle günlük en fazla 100 kişi oluyordu. Onlar da Facebook kaynaklı gelen kişilerdi genellikle. Tüm bunlar olurken esporun az maliyetli bir spor olmasından ötürü takımlarımız hem kendi arasında hem ulusal mecrada yavaş yavaş sesini duyurmaya başlamışlardı. Counter Strike, League of Legends, Call of Duty, Point Blank gibi oyunlarda adımızı duyurmaya başlamıştık. İlk LOL turnuvasından sonra ise ortalık daha hareketlendi ve artık herkes esporun bir SPOR DALI olduğunu anlamaya başladı. Şuan ise hem basılı medyada hem de dijital medyada artık turnuva zamanlarında tanımadığım kişilerin turnuva hakkında hastaglerini görür oldum. Espor Türkiyede büyüdü. En azından aralarına katıldığımdan beri çok büyüdü. Şimdi LOL’ü bilen birinin esporla ilgilenmese bile bir favori espor takımı oluyor. Bunu yaklaşık 4 sene önce görmek neredeyse imkansızdı.Bugün ise dünkü büyük şampiyonlukla beraber birçok dijital yayın organında haberler gördüm.

Esporun şuan bulunduğu durumdan memnunum. Henüz Dünyanın bu sektördeki hızına yetişmiş olmasak da eminim ki bir gün aradaki farkı kapatacağız. Beşiktaş gibi büyük bir spor kulübünü aramıza kattıysak diğerlerini de katacağız. Her büyük adım bir yenisinin atılmasına olanak sağlayacak ve bir gün esporu kurtarmış olacağız.

Kaynaklar

 

*: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153993313077717&set=a.136230787716.111053.579077716
**: http://wiki.teamliquid.net/dota2/The_International/2016
***: http://oyungezer.com.tr/haber/35341-tudof-kapatildi

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir