Suçlu Kim ?

İnternet özgür olmalı diyoruz. Özgür yazılım kullanalım diyoruz. Ama gel gelelim gündelik hayatta insanların en çok girdiği sitelerden biri uzun süredir engelli kalıyor.En son olarak Wiki’nin engellenmesiyle aklımdaki “Suçlu Kim ?” sorusu gittikçe belirginleşmeye başladı.

VPN kullanan millet mi, Engelleyen devlet mi ?

Erişim sınırı olan sitelere gündelik hayatta erişim için sürekli olarak VPN hizmeti kullanmak zorundayız. Hatta bu öyle bir hal aldı ki VPN olmadan gezmek zulüm gibi. Çünkü girdiğiniz beş siteden en az 1 i engelli olunca höööf diyor insan ve açık tutuyor VPN’i. Çağımızın süper devletleri bile millileşme ve bilgilerini saklama çabası içerisindeyken devletimizin bu engelleri peşi sıra koymasıyla birlikte milletini VPN kullanmaya itmesi canımı sıkan. Hayır VPN kullanmamız sıkıntı değil. Kullanılan VPN lerin bir çoğu bedava VPN ve bu VPNler üzerinden geçen trafiğimiz onların eline düşüyor. O yüzden Android cihazınızda VPN açınca “Ağ izlenebilir.” yazıyor. İzlenebilir değil izleniyor. Zaten size bu hizmeti “beleş” sunmasının sebebi de sizin bilgileriniz. Tamam günlük kullanıcıların verileri çok işine yaramayabilir. Ama bu bedava VPN hizmetini kullananlar arasında ciddi bir kesim de kamu kuruluşlarında. Adam adalet bakanlığında UYAP‘ı aşmak için elinden geleni ardına koymuyor. Bu biraz uç örnek oldu diyorsanız yakın zamanda hacklenen hastanelere gidelim. 3 gün önce rahatsızlığım dolayısıyla gittiğim hastanede danışmada oturan bayan “HOLA VPN” kullanarak sörf yapıyordu ve buna ben muayenemi olana kadar devem etti. Tahmin ediyorum ki sürekli olarak o şekilde sörf yapıyor.

Biz daha kendi bilgimizi kendi içimizde tutamıyorken nasıl olacak da “muhasır medeniyetler seviyesine” ulaşacağız ?Peki buradaki suçlu kim ? VPN kullanan millet mi, engelleyen devlet mi ?

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir