Standart Bir Kullanıcı İçin Güvenlik

Merhabalar. Finallere girmeden bi yazı serisi yapıp yardırmak istiyorum ve bu yazı dizisi de başlıktan belli olduğu gibi standart bir kullanıcı için güvenlik.  Bu yazı dizisinin ilk yazıları bilgisayar, web ve şifre güvenliği hakkında olacak daha sonra ise kredi kartı ve mobil. Önemli olanları başlıklar altında açıkladıktan sonra maddelerden oluşan bir özetle bitireceğim yazılarımı.

Parola Koy!

Bilgisayarında hangi işletim sistemi olursa olsun şifre koy! Hem de 123456(en çok kullanılan parola) değil baya baba gibi bi şifre koy. En az bir büyük harf, bir özel karakter ve rakam olsun. Zaten sürekli kullanacağın için unutmazsın muhtemelen. Sürekli kullanmayı da aşağıdaki maddeyi uygularsan yaparsın. Ama kesinlikle PAROLA KOY!

Windows + L Nedir, Ne İşe Yarar ?

Bazen çalışmalarımızı güvenli ortamlardan(öğrenci için ev) dışarıda yapmamız gerekiyor. En basitinden grup olarak ödev yaparken bile buluşma yeri olarak dışarısı seçiliyor. Veya evde canınız sıkılıp dışarıda çalışmak istiyorsunuz.

Bu gibi durumlarda alt başlıkta yazdığım windows kısayolu sizin hayatınızı kurtarır. Bu kısayol aynı zamanda birçok linux için de geçerli sanırım(en azından debian tabanlılarda). Bu kısayol direk olarak sizin ekranınızı kilitler ve açılması için parola sorar. Tabi bu işlemin sağlıklı tamamlanması için bilgisayarınıza bir parola(şifre değil) belirlemelisin ki bilgisayarınız kilitlendiğinde karşınıza tek tıkla açılan bi hesap değil parola isteyen bi hesap gelsin. Zaten parola koyma işini yukardaki maddede hallettik demi.

Gel gelelim bu tuş kombinasyonunu bazı iş yerlerinde yapmadan bilgisayarınızın başından ayrılırsanız arkadaşlarınıza çay ısmarlamak zorunda kalabiliyormuşsunuz. Hatta bazı kurumlarda işinizi bile kaybedebilirsiniz. Yani bu kısayol sizin için alışkanlık olmalı!

Windows Kullanıcısı İçin Bulunmaz Nimet: Bitlocker

Windows kullanmanın güvenlik açısından en büyük artısı Bitlocker. Bu araçla diskinizin depo olarak kullandığınız alanını şifreleyebilirsiniz. Üstelik bu öyle bir şifreleme ki adli incelemede bile kırılamıyor(!).bitlocker

Genellikle diskimizin D sürücüsünü depo için kullanıyoruz ve tekrar windows kurarken elimizdeki depo sürücüsüne dokunmadan direk C sürücüsüne windows kurup geçiyoruz. Bu depo sürücüsünü şifrelerseniz sizin parolayı girmeniz haricinde hiçbir şekilde içindeki verilere erişim olmayacak. Bitlocker şifreleme aşamalarını ise googlelayarak bulabilirsiniz. Sadece bir kereye mahsus şifreleme için uzun bir süre beklemeniz gerek daha sonra verileriniz güvende.

Başlangıçta Ne Çalışıyor ?

Bu adım hem bilgisayar hızınızın artmasına hem de güvenliğiniz için önemli. Şöyle ki bilgisayarınız her açıldığında uzaktan yönetilen bir sisteme bağlanıyor ve sisteminiz botnete dahil olarak kullanılıyor olabilir. bunların önüne geçmek için zaman zaman başlangıçta çalışan programlara göz atmalı ve gereksiz olanları de aktif etmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus şu ki bilmediğiniz bir şeyi de aktif ederseniz sisteminizin çalışmasında sıkıntı çıkabilir o yüzden bir profesyonelden akıl almanız veya google a sormanız gerekebilir.

Her Dosyayı Açma!

openBu kesin ve net bir uyarıdır. Bakın her dosyayı diyorum. Sadece exe veya bat gibi uzantılarlar kısıtlamıyorum. Son zamanda ransomwareler ofis dosyalarının macrolarından bulaşıyor. Bu yüzden uzantı kısıtlaması yapmıyorum. Aynı durum linux için de geçerli. Ne yüklediğinizi ve dosyanın nereden geldiğini bilin. Bir virüs programı edinin ve tarama yapmayı unutmayın. Gerçi virüs programlarını geçmenin birçok yolu var ama olsun siz eşeği sağlam kazığa bağlayın. Gel gelelim bana bişey olmaz demeyin. Dünyadaki en büyük botnet ağlarını oluşturan bilgisayarın birçoğu Türkiye’den.

Yedekle! Bi Daha Yedekle!

Bak bir kere değil iki kere yedekle. Hatta yapabiliyorsan otomatize et. Günün belli saatinde bilgisayarın yedek alsın. Sonra ransomware abiler size uğrarsa “ağam elin ayanı öpem” çekmeyin. Basın formatı atın yedekleri devam. Bulut diye bi teknoloji var adamlar kocamaaaaan yer veriyolar sana dosyalarını yükle diye oraya salla mesela yedekleri. Daha olmadı yedek için bir harici disk alabilirsin. Ama yedek al!

ÖZET

Öncelikle bilgisayarına bir parola koy!

Tuvalete giderken bile Windows + L kombinasyonunu unutma!

Windows kullanıcısı isen Bitlocker kullan!

Windows kullanıcısı isen Bitlocker kullan!

Başlangıçta çalışanları kontrol et!

Kuşkulandığın dosyayı açma!

Yedekle!Dün yedekledim deme Yedekle!

Bu yazı dizisinin diğer kısmı internette gezinirken güvenlik anlamında nelere dikkat etmen gerektiği hakkında olacak. O yazıyı da yakın zamanda yazıp buraya link vereceğim.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir