Hacktrick 2017 Notları

Geçen sene de gittiğim Hacktrick 2017 konferansına bu sene de katıldım. Peki orda naptım, neler gördüm, eksikleri neydi, ortam nasıldı. Bu yazıda bunlar ve bunlar gibi soruları yanıtlıyorum.

İlk gün saat 9 a kadar bizi bahçeye almayıp şantiye alanlarında durmamıza pek anlam veremedim. Muhtemelen devlet kurumu olduğundan olabilir.

1. Gün

İlk gün saat 9 da başlayacak olan etkinlik yaklaşık olarak saat 10:30 civarı başladı. Bizi karşılayan ilk sunumlar ürün tanıtımı gibi geldi. Açıkçası bana pek birşey kattığını söyleyemem. Ama Mehmet İnce hocanın “Zero Day History” adlı 0day exploitin gelişim aşamalarını adım adım anlatan sunumu sadece beni değil eminim birçok kişiyi mest etti. Bu sunumdan sonra duramadım çünkü yetişmem gereken bir toplantı daha vardı. Fakat daha sonra edindiğim bilgilere göre sunumlar Mehmet hocanın sunumundan sonra aynı tempo ağız sulandırıcı olarak geçmiş. 

2. Gün

Eğitimlerin başladığı bu gün tam anlamıyla konsantre çamaşır deterjanları gibiydi. Az ama etkili. Tek ama nokta atışı. Geçen sene de aldığım “Uygulamalı Sızma Testi” eğitimine katıldım. İlk gün teknik problemler yüzünden yaklaşık 2 saat gecikmeli başladık eğitime. 2 saat az gibi gelebilir fakat 2 günlük eğitim için gayet fazlaca bir süreydi. Fakat eğitimler başladıktan sonra yemek arasına bile çıkmak istemeyen bir öğrenci topluluğu vardı. Eğitimlerin hızlı ve anlamlı olmasına rağmen gayet de eğlenceliydi. Gerek bulduğumuz açıklar gerekse de Mücahit hocamızın “Osman” benzetmesi bizi keyiflendiydi. Ve “Osman” felsefesini bize de aşıladı. Eğer ki örnek vereceksen bas osmanı. Üstelik osman bir kişi de olmayabilir. Yeri gelir router olur yeri gelir ip alan bir ipr cihaz.

3. Gün

Eğitimle sonlanacak olan bu etkinliğin son günü. 2. Günden edinilen derslerle birlikte bi aksaklık olmadan başladık eğitime. 2. günden daha hızlı bir eğitim oldu. Yalan yok bazı yerlerde takip edemedim. Caner hocanın sürekli gelip yoklama istemesi ve bunu da tatlı bir dille yapması eğlenceye bir artı daha kattı.

Bunlar haricinde gelelim eğitimin hoşlanmadığım kısımlarına.

Her şeyden önce bu etkinlik adresinin başta TOBB da olup sonra BTK ya geçmesi beni tedirgin etmişti. Ve haklı da çıktım. Çünkü Devletin bu tarz kısımlarında ciddiyet her safhada oluyordu. Gel gelelim çoğunluğunun öğrenci olan bir topluluğun geldiği bu etkinlik bizi biraz gerdi. Ve konuştugun birçok kişiden de bu tepkime destek aldım.

İkinci olarak eğitimin verildiği sınıflar. Tam anlamıyla bir fiyaskoydu. Bizi bir konferans odasına aldılar. Uygulamalı bir ders de kucağımızda laptop ve mouse ile ders işlemeye calıştık. O kadar öğrencinin bilgisayarlarının oluşturduğu kablo karışıklığını anlatmıyorum bile. Üstelik havalandırma berbattı. Mücahit hoca hem ders anlatıyor hem yerini siliyordu. Bizde durum böyleyken diğer sınıflarda pek şahane sayılmazdı. Onlarda da bizim gibi eksiklik vardı.

Bir diğer bahsetmek istediğim sorun 2. günün başındaki kaostu. Millet eğitiminin hangi sınıfta olduğunu bilmiyordu ve ortada da sınıfların hangi katta olduğunu belirten bir tablo yoktu. Neyse ki güvenlik ve öğrencilerin birbirine yardımıyla sınıflar hızlıca bulundu.

Geçen sene hacktrickin sitesinde ulaşımın nasıl yapılabileceği ve yakındaki oteller yer alırken bu sene sadece adres vardı. Bu benim için çok sorun olmasada şehir dışından gelen onlarca kişi için ciddi sorundu. Çünkü Ankara büyük bir şehir.

Diğer problemse teknik aksaklıklardı. Üstelik bu aksaklıklar olağan dışı değildi. Örneğin akıllı tahtanın linuxdan bağlantı kabul etmemesi gibi. Çünkü işlerim sistemi windowstu. Bunun da ötesinde sınıfta bir yansıtma perdesi vardı fakat projeksiyon yoktu. Sırf bu aksaklıkların giderilmesi 2 saati buldu.

En önemli sorunlardan biriside KANTİN YOK ABİ. Kantini geçtim KAHVE YOK.

BTK da olmamıza rağmen düzgün bir internet bağlantısının sağlanması 3 saati buldu. Guest hesabından telefon girer PC giremez, ana internete bağlanırız şifresini değiştirirler. Mücahit hoca dahil birçok kişi kendi mobil verisinden kullandı.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Mutlaka unuttuklarım olmuştur. Ama bu aksaklıkların hiçbiri eğitimin getirdiği sosyalliği eğlenceyi ve eğitim hırsımıza ket vurmadı. Deli gibi araştırdık, öğrendik, parçaladık.

Son olarak eğitim boyunca bize bişeyler vermek için çabalayan başta Mücahit Karadağ hocamız olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür ederim. Harul hurul çalıştığı her halinden belli olmak üzere başta Caner Köroğlu olmak üzere tüm Octosec ekibine teşekkür ederim. Teknik sorunlarda elinden geleni ardına koymayan arkadaşlarımıza ve yüzlerce insana (aç öğrenci) hizmet etmek için elinden geleni ardına koymayan BTK personellerine çokca teşekkür ederim.

Gelecek sene kendimi geliştirip eğitimci olarak katılmayı düşündüğüm bu konferans benim için bir gelenek olacak. Hem öğrenip hem öğrettiğim en iyi etkinlik.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir