Hacktrick 2016’nın Ardından

Uzuuuun bir zaman oldu. Bu arayüzde yazı yazmayalı baya oldu.Ama yazamamamın belli sebeplerinden birisi de ayın 6sı ile 8i arasında Hacktrickte olmamdı.

Peki ne bu Hacktrick? Octosec adlı canavar ekibin her sene düzenlediği konferans, eğitim ve yarışmanın bir arada olduğu, çayın kahvenin beleş, muhabbetin siber güvenlik odaklı olduğu bir etkinlik. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi toplanan onca insan eğitim görüyor, sektörün önde gelen isimleriyle tanışıyor ve yeni insanlarla kaynaşıyor. Yani düşündüğünüz gibi toplaşıp hack(!) yapmıyoruz.

Güzel konferanslarla başlayan Hacktrick’in tüm konferans ve konuşmacıları birbirinden değerliydi. Benim özellikle dikkatimi çeken “Siber Güvenlikte Kaleci Olmak” ve “Binary Hacking Hakkında Herşey” sunumları oldu. Çünkü bu alanın hep ofansif kısmında bulunmayı düşnmüş ve planlarımı hep ona göre yapmıştım fakat bu sunumla birlikte artık planlarda ufak değişiklikler yapmayı düşünüyorum. Ve hiç araştırmadığım bi alan olan Binary Hackig konusu beni “abi crack işi böylemiymiş beh” dedirtti.Sunumlar sonrası yapılan çekilişte yine über, süper, ultra, megasonic şansım sayesinde hiçbişey kazanamadım. Tabi bunlar olurken aralarda çaylar ve kahveler yine beleşti.

Haftasonu ise işin bana göre en güzel kısmı vardı. Eğitim. Caner Köroğlu’nun verdiği Uygulamalı Sızma Testi Eğitimine katılmıştım. Her ne kadar bizim için uygulamalı olmasa da Caner’in uygulayarak yapabiliyor oluşu hem ufkumuzun açılması hem de püf noktaları görmemiz açısından gayet iyi olmuştu. Hep görüğüm ama yapamadığım(veya yapmaya çalışıp yapamadığım mı demeliydim 😉 ) teknikleri bir ustanın elinden görmüştüm. Diğer bir konu ise Caner’in 2li oluşuydu 😀 Bu önemli bir konuydu benim için çünkü bende genç birisiyim ve Caner gibi genç ve tecrübeli birisinin yaptığı işleri duymak bana hırs veriyor. Hee kıskanmadım mı? Kıskandım.

Hacktrick dolayısıyla da Eskişehiri görmüş oldum. Gerçekten öğrençi kenti yapmış adamlar.

Son olarak bu etkinliği bize sağlayan tüm ekip üyelerine teker teker teşekkür ediyorum. Özellikle Caner Köroğlu’na verdiği değerli bilgi ve püf noktalar için ayrıca teşekkür ederim.

Diğer Siber Güvenlikle alakalı etkinliklerde buluşmak üzere genşler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir