Açık Kaynak Shodan Alternatifi: Censys

Kimimizin pasif bilgi toplama ve analiz sırasında kullandığı kimimizin bir exploitin etkilediği cihazları gözler önüne serdiği kimimizinse sadece açık kameralara baktığı Shodan birçok kişi için bir nimet.

Fakat gerek belli bir sayfadan sonra “baa para ver” demesi gerekse de bazı filtrelerden sonra cortlaması bizi çok üzüyordu. Lakin yakın zamanda tanıştığım açık kaynak kodlu Censys, Shodan için nefis bir alternatif olup yerini aldı.

Neden Censys ?

Öncelikle Censys verilerini açık kaynak kodlu bir proje olan ZMap ve ZGrab den alıyor. Bununla birlikte Michigan Üniveritesinin Bilgisayar Bilimleri tarafından geliştiriliyor. Hiçbir şekilde ücretli paketi veya aboneliği yok. Üyelik sistemi var fakat üye olmadan da nimetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Sorgu parametreleri Shodana göre baya bi karışık olsa da örnek sayfalarının oluşu bunu kolaylaştırıyor.Açıkcası api sistemine detaylı bakmadım fakat bazı sitelerde yapılan karşılaştırmalara göre Shodana göre daha geniş bir yelpaze sunuyor geliştiricilere.Ayrıca sorgu parametreleri karışık olmasına karşın eğer anlarsanız tam nokta atışı sonuçlar getiriyor size çünkü parametreler belli bir sayıyla sınırlı değil sizin hayal gücünüzle sınırlı. Fakat raporlama seçeneği shodan kadar etkili değil. Çünkü ana yapısı raporlama üzerine değil arama yapmak üzerine.

Size yol göstermesi açısından aşağıdaki sayfalar size yardımcı olacaktır.

Sorgu parametreleri yardım sayfası

Yardım için Google Grubu

Apisiyle ne yapabilirim?

Bu sayfalar haricinde sormak istediğiniz soruları bu yazı altına sallayabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir